Podvod jménem zdravá výživa

11. března 2010 v 6:48 |  Zajímavosti
Podvod jménem zdravá výživa

Také se snažíte o zdravý životní styl?

Nejíte tučné maso, vyhýbáte se cukrům, pojídáte pouze tmavé pečivo, preferujete výrobky, které jsou označeny bio, a očekáváte, že se vám tak vyhne obezita, rakovina či řada civilizačních chorob?

Musíme vás zklamat, cestu ke stálému zdraví tak rozhodně zaručenu nemáte! Apelovat na zdraví se stalo mezi výrobci potravin velmi módní záležitostí. Ti vědí, že celé řadě z nás není lhostejné, co jí, a stará se o to, aby netloustla a přijímala potraviny prospěšné zdraví. Bohužel i v této oblasti panuje mnoho omylů a mýtů, kterými se mnozí řídí v dobré víře, že tak dělají něco prospěšného pro své zdraví.

Tmavé pečivo nerovná se zdravé pečivo

Skoro každý z nás asi ví něco o tom, že by měl dávat přednost pečivu celozrnnému před rohlíky či chlebem. Pokud však ve snaze o zdraví dělíte pečivo podle barvy, pak chybujete!

Ne všechno tmavé je zdravé.

Základem je mouka, ze které je pečivo vyrobeno. Ta by totiž měla být skutečně celozrnná a obsahovat nesemletá zrna, a hlavně jejich slupku, která ukrývá tolik potřebnou vlákninu. A nikde není psáno, že taková mouka musí být nutně tmavě hnědá - může mít i světlejší barvu. Touze po zdraví tak výrobci potravin »napomáhají « tím, že různé druhy pečiva, které jsou vyrobeny z mouky světlé, prostě dobarvují. Kupujte tedy jen ty výrobky, které mají původní obal, kde je uvedeno jejich složení, a můžete tak zjistit, z jaké mouky jsou skutečně vyrobeny!

Ne vše bio je zákonitě zdravé!

Dalším omylem, který mezi lidmi přetrvává, je považování bio potravin za naprosto ideální. Je třeba si uvědomit, že výraz bio by měl označovat takové výrobky, které jsou vyrobeny za určitých podmínek a nejsou do nich přidány škodlivé látky. To však neznamená, že se jimi můžeme »cpát« hlava nehlava. V bio kvalitě si můžete dopřát třeba i vepřové maso, o kterém jistě nikdo nebude tvrdit, že jde o potravinu s naprosto pozitivním vlivem na naše zdraví. To samé platí třeba o bio pečivu - může obsahovat mnoho tuku a cukru.

Sója není všespasitelná

Pokud vejdete do některého z obchodů zdravé výživy, pak si budete moci vybírat z mnoha výrobků ze »zdravé« sóji. Bohužel se zázračné účinky neprokázaly, naopak - podávání sójového »mléka« kojencům je škodlivé, protože obsahuje hormon estrogen. Ten může poškodit nervový systém a štítnou žlázu. Sójové »mléko« je také samostatnou kategorií - většinou obsahuje pouze sójový olej a kukuřičný škrob. Sójový nápoj čokoládový - nemůže nahradit mléko, obsahuje cukry


Ovoce může i uškodit

Nyní v zimních měsících se ovoce a zelenina často dováží ze zahraničí. "Představte si, jaké horko a vlhko panuje při dlouhé přepravě lodí z tropických oblastí. Pokud by tedy producenti neužili ke konzervaci exotických plodů chemické postřiky, moc by toho k nám nedovezli," říká Vít Syrový, odborník na výživu. Máte rádi jahody? A všímáte si, že ty utržené na zahrádce brzo plesniví, zatímco ty z obchodu snad nikdy? I zde sehrál roli chemický postřik. A co taková rajčata a okurky? Teď chutnají jinak než v létě… Přijely totiž až ze Španělska, kde je pěstují v igelitových stanech, v malých květináčcích se skelnou vatou, do níž jsou zastrčeny hadičky, které k nim přivádí vodu s chemikáliemi.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Jíte rádi a s chutí?

No jejda 64.9% (625)
Ano 15.7% (151)
Nemám čas na jídlo 3.9% (38)
Jím abych žil 5.6% (54)
S nutnosti 3.8% (37)
Jsem labužník 6% (58)

Komentáře

1 Coufi Coufi | 4. dubna 2010 v 11:54 | Reagovat

Život je příliš krátký na to, abych ztrácel čas čtením tabulek s nutričními hodnotami!

2 ivuška ivuška | 22. července 2010 v 13:12 | Reagovat

souhlasím v plném znění s článkem nejhorší jsou ptravinové doplnky v prášcích .

3 Ivoš Ivoš | 5. září 2010 v 14:35 | Reagovat

Ti co se zbláznili do zdravé výživy tomu co se píše proti, stejně neuvěří.Znám to z vlastní zkušenosti-mám to doma.

4 JiJi JiJi | Web | 31. října 2010 v 16:34 | Reagovat

Ahoj,
chceš si zvýšt návštěvnost tak, aby na tvůj blog týdně chodilo až 10 000 lidí ???
Tak se koukni ke mě na blog a tam uvidíš jak to máš udělat.

5 Micko Micko | 8. února 2016 v 10:48 | Reagovat

Náhodou v rukou profíka je zdravá výživa něčím velmi přínosním. Jste z Prahy 5 a chcete hubnout nebo naopak přibrat?

http://vyzivavezdraviinemoci.cz/sluzby/konzultace-komplexni-diagnostika-na-inbody-90-min/

6 Homolová Homolová | E-mail | Web | 26. září 2018 v 17:38 | Reagovat

Taky nesouhlasím s tím,že vše je podvod... například syn měl zdravotní problémy a museli jsme to řešít. nakonec jsme to vyřešili aspoň náhražky některých potravin, například sladké jsme nahradili čekankovým sirupem,kterýmu chutná a vůbec neškodí.Si klidně přečtěte o něm zde http://www.cekankovysirup.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama