2.Rajčata

21. ledna 2007 v 21:13 |  Recepty různé
*** RAJČATA STERILOVANÁ ČERVENÁ ***
Nálev : buď spec.na rajčata : Koření : 1/4 lžíce oleje
Na 1 l - 0,85l vody (8,5 dcl) - pouze u dělených rajčat !!
0,05kg cukru (5dkg)
0,03kg soli (3dkg)
0,12 l octa (1,2 dcl)
nebo č. 2 , 3
1, vyzrálá, vybarvená ale pevná rajčata odstopkujeme a opereme.
2, vložíme do sklenic celá,nebo dělená na čtvrtky - viz.olej ! a zalijeme nálevem
3, Sterilujeme :
350 ml - 13 min. - 85 st.C
500 ml - 17 min. - 85 st.C
1 l - 20 min. - 85 st.C
5 l - 40 min. - 85 st.C
*** RAJČATA STERILOVANÁ VE VLASTNÍ ŠŤÁVĚ ***
Vybereme dobře vyzrálá rajčata menší velikosti, omyjeme je a srovnáme do sklenic. Mezery vyplníme stejně pěknými rajčaty nakrájenými na kousky.
Sklenice uzavřeme a
Sterilujeme :
30 min. - 90 st.C
*** RAJČATA VE SLANÉM NÁLEVU ***
Na 1 l vody - 20 g soli
Dobře vyzrálá rajčata omyjeme a srovnáme do sklenic. Zalijeme je vlažným roztokem, uzavřeme a sterilujeme
30 min. - 90 st.C.
Máme-li čas, můžeme rajčata spařit a oloupat. V zimě si ušetříme práci s lisováním polévek,omáček a masových šťáv, do kterých tuto konzervu používáme.
*** NEKOŘENĚNÝ RAJČATOVÝ PROTLAK ***
Na 1 kg protlaku asi 20 g soli a 25 g cukru - podle kyselosti rajčat.
Hodně vyzrálá rajčata omyjeme a opatrně zbavíme nakažených míst. Rozkrájíme je na menší kousky, maličko podlijeme (na 1 kg rajčat asi 1 dcl vody ),rozvaříme, prolisujeme a získaný protlak sváříme na polovinu.
Zahuštěný protlak odvážíme,přisolíme a přisladíme, není to však nutné,když pokrmy z něho připravené ochucujeme až při jejich přípravě. Protlak je výborný na polévky,omáčky i při přípravě masových šťáv.
Protlak zavařený bez soli a cukru můžeme použít i k dietním účelům.
Sterilujeme :
500 ml - 30 min. - 95 st.C
*** RAJČATOVÝ KEČUP ***
2 kg zralých i přezrálých rajčat, 250 g navinulých jablek, 300 g cibule, 1,5dc octa, 1/4 lžičky mleté skořice, asi 15 g soli, 1/2 lžičky mleté sladké papriky, na špičku nože mletých hřebíčků, 150 g cukru.
Oloupanou cibuli a omytá neloupaná rajčata a jablka nakrájíme na kousky,trochu podlijeme vodou a rozvaříme. Přilijeme ocet a ještě trochu povaříme.Potom prolisujeme a vaříme do zhoustnutí.
Během varu přidáme cukr,sůl a koření.
Ke konci varu kečup ochutnáme a podle potřeby chuť vyrovnáme přídavkem soli,cukru,nebo octa.
Horký kečup plníme do malých skleniček a
Sterilujeme :
20 min. - 85 st.C
9; 9;
*** RAJČATOVÉ LEČO ***
SLOŽENÍ je zhruba v tomto poměru :
- Rajčata 60 % , Paprika 25 % , Cuketa 10 % , Cibule 5 % .
Dále Cukr - a toho dost !dle chuti, Olej 750 ml ! , Slad.mletá paprika - 3 balení (40g) ,
Pálivá mletá paprika - 1 bal. , 1 feferonka (nemusí být) .
--- z tohoto množství jsem měl 25 sklenic 250 ml., nenapsal jsem si totiž váhu jednotlivých druhů zelenin a to mě mrzí, vím jen, že to byly výše uvedené poměry v procentech. RAJČAT MOHLO BÝT ASI 6 KG, ...... viz OBRÁZEK
1. Cibuli nakrájíme a osmažíme na oleji do skelnata , přidáme k ní asi 20 dkg cukru a jak ji odstavíme, tak v ní rozmícháme všechny Mleté papriky,co jsme si nachystali.
2. Do hrnce dáme povařit rajčata (různě počtvrcená), Cuketu na kostky či pásky , zbytek oleje,co jsme nedal do cibulky (z celkového množství) , sůl , fefronku .
3. Po povaření (asi 30 min) přidáme osmaženou cibulku se vším,co jsme do ní dali a opět asi 20 min. na mírném ohni mícháme. Papriku nakrájenou na pásky přidáme až teď a ještě asi 5 min. děláme.
4. Dochutíme (nejlepší je dát trošku na podšálek a po zchladnutí ochutnat), je dobré, když se zde nešetří s cukrem, ale to je můj názor, pokud máte raději méně nasládlé,můžete dát podle svého. Důležité je ochutnávat zchladlého vzorku, protože horký se zdá na chuti vždy silnější a pak po zchladnutí se může zdát mdlý.
5. Naplníme do skleniček a sterilujeme : 25 min. - 90 st.C
*** Rajčatový džem ***
2 kg zralých rajčat, 25 dkg cibule, 25 dkg neloupaných jablek zbavených jádřince,
1/4 litru vinného octa, 1 lžička mleté skořice, 1/4 lžičky mletého hřebíčku, 1 lžíce soli,
1 lžička mleté sladké papriky a 15 dkg mletého cukru.
Rajčata, jablka a cibuli rozkrájíme a rozvaříme. Potom přidáme ocet a po kratším povaření směs rozmixujeme a prolisujeme přes jemnější síto nebo tkaninu.
Protlak uvedeme opět do varu a za neustálého míchání přidáme cukr a veškeré koření. Var ukončíme až hmota dostatečně zhoustne. Zahuštěný protlak naplníme za horka do předehřátých skleniček a neprodyšně uzavřeme víčky.
Protlak používáme k přípravě polévek, omáček, k párkům, masům apod.
*** Rozvárka z měkkých rajčat ***
3 kg rajčat, 1/2 litru vinného octa, 500 g cukru.
Na rozvárku můžeme upotřebit měkká, podřadnější rajčata, která vykrájíme. Nejprve je rozkrájíme, nalijeme na ně ocet, přidáme cukr a dobře promícháme. Necháme je přes noc v chladné místnosti.
Teprve druhý den je svaříme za stálého míchání na mírném ohni, až se za vařečkou dělá cestička, jako u švestkových povidel.
Za horka plníme sklenice rozvárkou a povazujeme. Hodí se na omáčku a do pomazánek.
*** Marmeláda z červených rajčat ***
1 kg plně vyzrálých rajčat, 1,5 kg cukru, 10 cl čerstvé citrónové šťávy nebo 8 g kyseliny citrónové, jemně nastrouhaná kůra z 1 většího citrónu a pektinový přípravek.
Rajčata rozvaříme a propasírujeme, abychom odstranily slupky a semena. Protlak zahustíme varem trvajícím přibližně 10 - 15 minut, přidáme citrónovou šťávu, citrónovou kůru a ve dvou dávkách cukr, nejprve asi 1/4 až 1/3 dávky cukru spolu s práškovým pektinem a po asi 3 minutách zbytek cukru. Ve varu pokračujeme nejvýše ještě 10 minut, až do dosažení rosolovité konzistence. Za horka plníme do předehřátých sklenic, uzavřeme víčky, obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Pro větší jistotu trvanlivosti můžeme marmeládu ve sklenicích
sterilovat při teplotě vodní lázně 85 až 90°C po dobu 5 minut.
*** Marmeláda z rajčat ***
1 a 1/4 kg rajčat, mletý zázvor, 40 g práškové Petosy, 800 g cukru, šťáva ze tří citrónů nebo kyselina citrónová.
Zralá i přezrálá rajčata spaříme, oloupáme, překrájíme a ještě rozmačkáme. Dáme do rendlíku, ochutíme opatrně zázvorem a klokotem vaříme 2 minuty. Potom přidáme cukr rozmíchaný s Pektosou a stejně prudce vaříme dalších 7 minut. Nakonec přidáme šťávu z citrónů, odtáhneme a mícháme do spadnutí pěny.
Horkou marmeládu plníme do menších předehřátých sklenic.
Marmeláda je zvlášť dobrá do jednoduchých vdolků.
*** Rosol z rajčat ***
Zralá rajská jablíčka rozvaříme a rozmačkáme. Vylisovanou šťávu necháme v klidu ustát a opatrně slijeme, abychom nepohnuli s usazeninou.
Na 1 kg šťávy přidáme 1 kg cukru a vše vaříme tak dlouho, až kapka na talíři ztuhne jako rosol.
*** Sterilovaná rajčata v sladkokyselém nálevu ***
Rajčata odstopkujeme, omyjeme a těsně je narovnáme do sklenic Omnia. Můžeme je sterilovat buď se slupkou nebo je oloupáme tak, že je ponoříme na 15 až 20 sekund do vroucí vody a vzápětí je vložíme do ledové studené vody, což uvolní slupku plodů, která pak jde lehce sloupnout. Ve sklenicích rajčata prosypeme malým množstvím hořčičného semínka a do každé sklenice dáme 1 až 2 bobkové listy a asi 2 zrnka pepře a nového koření.
Rajčata potom zalijeme nálevem z 50 až 60 g cukru, 16 až 20 g soli a 0,15 litru 8 % octa v 1 litru vody.
Ve sklenicích objemu 0,7 až 1,0 litru
sterilujeme rajčata při teplotě vodní lázně 90°C po dobu 20 minut.
*** Rajčata ve vlastní šťávě ***
Přetříděná a omytá rajčata celá nebo dělená plníme do sklenic. K zalití můžeme použít šťávy, protlaku z rajčat nebo rozmačkaných rajčat, kterými vyplníme mezery ve sklenicích.
Nepřidáváme přísady jako cukr, sůl aj., protože chuť upravujeme až při použití.
Uzavřené 0,5 lit. sklenice sterilujeme při 100°C po dobuasi 20 minut
a litrové asi 35 minut.
Výrobek je vhodný na polévky a omáčky.
*** Salát z rajčat na zimu ***
1 kg rajčat, 60 g cibule.
Na zálivku: 1/2 litru octa, 1/2 litru vody, 50 g cukru, sůl, lžička hořčičných semínek.
Vyzrálá, červená, ale ještě tvrdá rajčata nakrájíme na tenká kolečka. Zvlášť svaříme vodu s octem, se solí, cukrem a kořením. Do obyčejných sklenic prokládáme plátky rajčat plátky cibule. Zalijeme je horkým nálevem a povazujeme dobře celofánem nebo plníme do patentních sklenic.
*** Rajčata zmrazená ***
U celých rajčat dochází při zmrazování velice často ke krystalizaci, proto zmrazujeme raději rajčata v podobě protlaku nebo šťávy.
Zcela zralá a plně vybarvená rajčata rozvaříme v nerezové nebo smaltované nádobě. Rozvařenou hmotu ještě zatepla vystřeme, abychom odstranili slupky a pecičky. Na 1 litr tohoto protlaku přidáme 1 až 2 lžičky soli. Zcela prochladlý protlak naplníme do nepropustných obalů a zmrazíme.
*** Kečup ***
Je rajský protlak asi třikrát zahuštěný, získaný ze zcela zralých, velmi intenzivně červených a sladkých rajčat s přídavkem 6% cukru, 2% soli, 3% octa 10%, v němž jsme vymacerovali směs koření (na 1 kg hotového kečupu se používá této kombinace: 3 g pepře, 2 g nového koření, 2 g bobkového listu, 0,5 g muškátového oříšku, 0,6 g zázvoru, kousek skořice a citrónové kůry a 20 g hořčičných semínek, popřípadě ještě 30 g cibule jemně krouhané a rozetřené a 2 stroužky česneku). Kečup není určen k úpravě rajské omáčky, nýbrž jako pomazánka na obložené chlebíčky, jako kořenidlo pokrmů chuťově mdlých.
*** Kečup (osvědčený předpis) ***
Libovolné množství zralých rajčat umyjeme, pokrájíme nebo rozmixujeme a za občasného míchání dusíme tak dlouho, až se objem zmenší na polovinu. Potom rajčata propasírujeme, nejlépe do nerez hrnce se zabroušeným dnem, aby se nepřipalovala.
Na 5 litrů přepasírovaných rajčat přidáme 4 kávové lžičky soli, 2 lžíce cukru, 2 dl octa a v šátečku z tenkého plátna nebo gázy 4 velké rozkrojené cibule, 1 lžičku červené papriky, 3 lžičky hořčičných semínek, 5 kuliček nového koření, 8 hřebíčků, nastrouhanou polovinu muškátového oříšku.
Za občasného míchání vaříme tak dlouho, až kečup zhoustne (objem se zmenší opět na polovinu). Potom vyjmeme koření v plátýnku a protlak dochutíme solí, cukrem a octem. Chceme-li mít kečup hladký, po částech jej umixujeme.
Plníme do lahví a sterilujeme 20 minut od počátku varu.
*** Kečup ***
Nakrájíme 4 kg rajčat a 8 cibulí (se dvěma až čtyřmi feferonkami) a necháme rozvařit. Rozmixujeme a potom přecedíme a dáme znovu vařit společně s : 35 dkg cukru, 4 lžíce soli, 2 i více lžiček pálivé papriky, (1,5 lžičky skořice), 4 bobkové listy, rozemletých nebo roztlučených 10 kuliček nového koření a 10 kuliček pepře a 6 hřebíčků, 3 dl octa a špetka zázvoru.
Až vše zhoustne lijeme do skleniček, které obrátíme dnem vzhůru a necháme je v této poloze vychladnout.
*** Domácí kečup ***
3 kg rajčat, jedna velká cibule, 3 nezralá jablka, lžíce sladké papriky, lžička zázvoru, špetka tymiánu, 2 feferonky.
Vše vaříme jednu hodinu za občasného míchání, pak propasírujeme na hustějším sítu, přilijeme čtvrt litru 8% octa a v gázovém sáčku na šňůrce přidáme osm celých pepřů, celou skořici, 8 zrn nového koření, 8 hřebíčků, osolíme dvěma lžícemi kuchyňské soli a 0,2 kg cukru. Pak vaříme další půlhodinu.
Poté vyjmeme gázový sáček s kořením a horký kečup plníme do sklenic.
*** Kečup ***
2 kg červených rajčat nakrájíme na menší kousky a přidáme k nim 25 dkg jablek, měkké, navinuté dužiny, rovněž na malé kousky pokrájené, 25 dkg cibule rozkrájené na kostičky a dvě lžičky soli (2-3 dkg), 2 lžíce vinného octa (až 1/4 litru), 2-5 feferonek, půl kávové lžíce tlučené skořice, půl lžičky sladké papriky, a na špičku nože tlučeného hřebíčku.
Všechno zamícháme a necháme vařit až to změkne a dá se to prolisovat. Do prolisované dřeně přidáme10 až 15 dkg cukru a zahustíme varem do hustoty řídké marmelády.
Sterilujeme 20 minut při 80-85°C.
*** Kečup ***
2 kg zralých rajčat, 250 g cibule, 250 g oloupaných kyselých jablek, 150 g cukru, 1 lžička soli, 4 hřebíčky, 3 bobkové listy, 5 zrnek nového koření, 1 lžička sladké papriky, 1/2 lžičky papriky pálivé, 1/2 lžičky skořice, 5 cl octa.
Nakrájená rajčata, jablka a cibuli osolíme, vložíme do nádoby s širokým dnem, přidáme bobkový list a vaříme 30 minut. Potom doplníme koření a za občasného míchání vaříme dalších 30 minut.
Směs prolisujeme nebo rozmixujeme a povaříme ještě do žádané hustoty. Horký kečup plníme do sklenic a
sterilujeme 20 minut při 100°C.
*** Kečup ***
2 kg rajčat, 5 cibulí, 2-3 jablka, 4 lžíce octa, 1 lžíce soli, 10 dkg cukru, 2 bobkové listy, 5 hřebíčků, 5 nového koření (roztlučeného), 1/4 lžičky pepře (původně lžička, ale moc pálivé), 1/2 lžičky skořice, 1 lžíce rybízového (červeného) džemu, 1 lžička mleté sladké papriky (lze i přidat z feferonek).
Vše smíchat a vařit. Pak přepasírovat přes husté síto případně rozmixovat a zavařit do skleniček.
*** Kečup "Red Tomato Chutney" ***
1 a 1/2 kg rajčat, 500 g oloupaných navinulých jablek, 250 g cibule, 1/4 litru octa, 2 stroužky česneku, 100 g cukru, 3 lžičky soli, 1/2 lžičky mleté papriky, 1/2 lžičky mleté skořice, 1/2 lžičky tlučeného hřebíčku.
Rajčata spaříme, oloupeme, jablka rozkrájíme a s cibulí umeleme na masovém strojku. Dáme vařit spolu s rajčaty, přidáme ocet, koření a česnek a vaříme do zhoustnutí. Pak přidáme cukr a opět povaříme.
Když je směs dostatečně hustá, plníme ji do menších skleniček a zavíčkujeme. Nesterilizujeme.
*** Kečup ***
2,5 kg zralých rajčat, 250 g cibule, 2 stroužky česneku, 100 g cukru, 1 dl octa, 4 hřebíčky, 2 bobkové listy, 1 chilli paprička, 1/2 lžičky skořice.
Nakrájené suroviny se všemi přísadami vaříme 45 minut, potom rozmixujeme, naplníme do sklenic a
sterilujeme 15 minut při 95°C.
*** Kečup ***
Vyzrálá červená jablíčka pokrájíme na menší kousky a přidáme koření.
Na 1 kg rajčat 3,5-4 dkg cukru, 2,5 dkg soli, 1/2 dkg nového koření, 1/2 dkg hřebíčku, 0,1 dkg pepře, 1 velká, jemně pokrájená cibule a 1 utřený stroužek česneku. Pepř, hřebíček a nové koření můžeme nahradit špetkou bazalky, špetkou tymiánu a 2-3 listy šalvěje. Protlak nemá pálivou chuť po pepři, ale je jemně vonný.
Všechno smícháme a vaříme do měkka a pak prolisujeme. Prolisovanou dřeň sváříme do hustoty řídké marmelády, přidáme vinný ocet (na 1 kg dřeně 1/8 litru octa), za horka plníme do sklenic nebo do lahví.
Sterilujeme 15 minut při 85°C.
*** Kečup ***
1 kg rajčat, 1 lžička sladké papriky, 1 lžička pálivé papriky, 1 velká cibule, 6 stroužků česneku, 1 lžička kari koření, 1 lžička soli, 3 lžíce rozinek, 1 šálek octa, 1 šálek cukru.
Přelijeme rajčata hodně vařící vodou a oloupeme. Nakrájíme na čtvrtky, přidáme cibuli, česnek, koření, povaříme a nakonec přidáme ocet a cukr. Znovu dáme přejít varem, necháme vystydnout a rozmixujeme.
Studené plníme do sklenic.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama