1.Různé saláty

21. ledna 2007 v 21:31
*** Fantazie Hanka ***
45 dkg hlávkového zelí, 10 ks kapie, 10 feferónků, 1 velký celer, 3 velké cibule, 1 kg rajčat, 10 stroužků česneku, 30 cm křenu, 15 dkg cukru, sůl, 1/4 litru octa.
Všechnu zeleninu pomeleme na masovém strojku, pak přidáme cukr a 3 lžíce soli. Vaříme to 30 minut, pak přilejeme ocet a znovu vaříme asi 15 minut.
Takto povařenou zeleninovou směs dáme do sklenic a sterilujeme. Použijeme jako pikantní přílohu k masu, chuťovku na posezení s přáteli či pomazánku na chleba pro zpestření chuti.
*** Salát s Dekem ***
5 kg zelí, 3-4 cibule a 3 větší křeny nastrouháme, přidáme 3/4 litru octa, 1/2 kg cukru, 2 balíčky Deka a 2 skleničky (po 1/10 litru) oleje. Vše smícháme dohromady, 24 hodin necháme uležet a potom dáme do skleniček a zavíčkujeme.
Nesterilujeme.
*** Zeleninový salát (bez sterilace) ***
Pokrájené 2,5 kg hlávkového zelí, 1 kg paprik pokrájených na nudličky, 1-3 feferonky rovněž pokrájené na nudličky (nemusí být), 500 g cibule a 500 g mrkve jemně nastrouhané, 400 g cukru krupice, 1/2 litru octa, 0,4 litru oleje, 1 DEKO (přecezené bez koření) - nevařit.
Vše promícháme, napěchujeme do sklenice, navrch zalijeme šťávou.
Dáme do chladna a temna.
*** Zeleninová směs v soli ***
Na 1 kg zeleniny 200-250 g soli.
Toto nakládání je vhodné především tam, kde není sklep vhodný pro uložení zeleniny. Do soli nakládáme čerstvě sklizenou zeleninu.
Očištěnou zeleninu nakrájíme na nudličky nebo ji nastrouháme na hrubším struhadle. Nastrouhanou zeleninu ve velké míse promícháme se solí a necháme asi hodinu proležet. Potom ji dobře napěchujeme do čistých sskleniček. Plníme je co nejvýše a povrch ještě zasypeme vrstvičkou soli. Naplněné skleničky povážeme a uložíme v chladu a temnu. Načatou skleničku uchováváme v chladničce.
Používáme k přípravě polévek, omáček, pod maso apod. Pokrmy připravované se solenou zeleninou již obvykle nesolíme nebo jen velmi opatrně přisolujeme. Směs si sestavujeme podle vlastní chuti a potřeby. Obvykle se dává stejné množství celeru, mrkve, petržele, kapusty a póru a poloviční množství cibule. Do směsi možno přidat i brukev, květák, česnek a zelené natě.
*** Zeleninová směs v soli ***
Očištěnou zeleninovou směs (mrkev, celer, petržel i s přísadou nati) pokrájíme na drobnější kousky a umeleme na mlýnku na maso.
Rychle smícháme s odváženou solí (na 1 kg zeleniny 250 g soli) a upěchujeme do čistých a suchých skleniček, které uzavřeme kovovým víčkem. Uschováváme na temném a suchém místě.
*** Zeleninová směs v soli ***
1 kg mrkve, 1 kg celeru, 1 kg petržele, 30 g cibule, 2 hlavy česneku, 2 hrsti celerové natě, 2 hrsti petrželové natě, svazek póru.
Ostrouhanou, omytou a hadříkem osušenou zeleninu zvážíme, na kousky pokrájíme, na masovém strojku s většími dírkami pomeleme (na robotu) a ve velkém hrnci promícháme s 1 kg soli. Natlačíme do malých skleniček a zavážeme celofánem.
Ve tmě a chladu, nejlépe v chledničce, vydrží v čerstvém stavu až do příští úrody.
Používáme do omáček, polévek a do nakládaného masa.
*** Zelenina na zimu ***
1 kg mrkve, 1 kg petržele, 1 kg celeru, 1 kg petrželové a celerové natě, 30 g soli.
Zeleninu očistíme a postrouháme, nať nakrájíme (lze umlet na masovém strojku či robotu), smícháme se solí. Směs napěchujeme do skleniček, uzavřeme víčky nebo celofánem a gumičkou.
Zelenina nevysychá a vydrží až do jara - do další zeleniny. Do polévek, omáček apod.
*** Zeleninová směs v soli ***
Mrkev 20 dílů, celer 10 dílů, petržel 8 dílů, pastinák 8 dílů, pór 4 díly, květák 5 dílů, kapusta 5 dílů, cibule 7 dílů, česnek 2 díly, libeček (nať) 1 díl, celer (nať) 2,5 dílů, petržel (nať) 1 díl, sůl 15 dílů.
Připravujeme ji brzy po sklizni a spotřebujeme vše, co není vhodné ke skladování (drobné, přerýpnuté, nebo jinak poškozené - ne nemocné). Zeleninu dobře kartáčem omyjeme, nožem dočistíme a vykrájíme. Rozkrojíme na drobnější kousky a rozemeleme na masovém strojku. Po namletí promícháme, odvážíme, prosypeme solí, znovu dobře promícháme. Ihned namačkáme do sklenic a po zavíčkování uložíme.
Nesterilujeme. Směs je vynikající do všech druhů polévek, ale i omáček a mas. Zeleniny dáváme tolik, aby jídlo nebylo přesolené. Takto upravená směs vydrží minimálně jeden rok.
*** Zeleninová směs na zimu z 10 druhů ***
300 g kořenové petržele, 400 g celeru, 450 g mrkve, 250 g kedlubny, 200 g květáku, 200 g cibule, 450 g kapusty, 40 g celerové natě, 40 g petrželové natě, 25 g česneku.
Všechny zeleniny vážíme - neodhadujeme. Každou zeleninu nastrouháme nebo nakrájíme, dobře promícháme s 1/2 kg kuchyňské soli.
Na velký pekáč dáme rozpustit 250 g másla a prosolenou směs zeleniny dusíme asi 1/4 hodiny za mírného stálého míchání. Pak horkou směs hned plníme do sklenic, mírně slisujeme, abychom vytlačili přebytečný vzduch a zavážeme celofánem nebo uzavřeme víčky.
Osvědčily se i skleničky od dětské výživy s twist uzávěrem, kterých se naplní z této dávky asi 20-22 kusů. Bez jakékoliv další sterilace uložíme hotové zeleninové "konzervy" do spíže k ostatním našim výrobkům. Směs je všestranně upotřebitelná bez zdlouhavé a opakované přípravy, kvalita se nesnižuje a zůstane zachována do příští sklizně.
*** Směs na zimu (1940) ***
1/4 kg mrkve, 1/4 kg celeru, 1/4 kg petrželky, 1/4 kg póru i s natí, 1/4 kg cibule, 1/4 kg rajských jablíček, 1 stroužek česneku, asi 6 zelených paprik, 1/4 kg květáku, 1/4 kg kapusty, 1/4 kg brukví (kedlubnů), 1/4 kg zeleného hrášku, 1/4 kg zelených fazolí.
Vše umeleme na masovém strojku, dobře smícháme se 1/4 kg kuchyňské soli a necháme přes noc zaležet. Druhého dne dáváme do sklenic a ovážeme. Pod dušená masa, do omáček, do polévek (nesolit).
Celkem asi 3 kg.
*** Zelenina do polévky ***
45 dkg petržele, 45 dkg mrkve, 45 dkg celeru, 45 dkg kapusty, 25 dkg kedlubny, 25 dkg květáku, 20 dkg cibule, 20 dkg pórku, 10 dkg celerové natě, 10 dkg petrželové natě, 10 dkg česneku.
Vše semeleme na masovém strojku, promícháme se solí (1/2 kg) a pak ve velkém kastrolu rozpustíme 1/4 kg másla, přisypeme zeleninu a dusíme za stálého míchání 15 minut. Horké plníme do 1/2 litrových sklenic (i menších) a uzavřeme.
Lze použít i pod maso a drůbež. Pro tříčlennou rodinu na celou zimu.
*** Zeleninová pomazánka ***
2 kg červených paprik nebo kapií, 2 kg zelených rajčat, 1 kg cibule, 8 stroužků česneku, 3 dl oleje, 1 dl octa, 80 g soli, 150 g cukru, 2,5 dl pikantní hořčice, 5 feferonek.
Očištěnou zeleninu umeleme na masovém strojku, promícháme s ostatními přísadami (kromě cukru) a na mírném ohni za občasného zamíchání vaříme hodinu. Potom přidáme cukr a za stálého míchání vaříme ještě půl hodiny.
Pomazánku plníme horkou do sklenic, zavíčkujeme a pozvolna necháme chladnout. Její pikantnost oceníme při přípravě toustů, minutek nebo jako přílohu k vařeným masům.
*** Zeleninová pasta na tousty ***
2 kg zralých rajčat, 2 kg cibule, 1 kg sladké červené papriky, 2 hlavičky česneku, 2 dcl stolního oleje, 1 dcl octa, 1 a 1/2 skleničky hořčice, 13 dkg cukru, 15 dkg soli, balíček mletého pepře, 4 feferonky nebo balíček pálivé papriky.
Vše rozemeleme na masovém strojku nebo důkladně rozmixujeme. Rozmělněnou hmotu uvedeme do varu a vaříme až do pastovitého zhoustnutí. Pastu plníme ještě za horka do předehřátých skleniček a těsně uzavřeme víčky.
Pasta je velice trvanlivá a používáme ji k ochucení topinek, párků apod.
*** Pomazánka na toasty ***
1 kg paprik, 1 kg rajčat, 2 stroužky česneku, 4 feferonky, 2 lžíce oleje (nebo vaničkového sádla), 1 polévková lžíce soli, 12 dkg cukru (raději 5 dkg - moc sladké), 2 lžíce octa.
Všechno umeleme, vaříme na mírném ohni asi 1,5 hodiny (vyvaří se voda). Pak přidáme mletý "Lunchmeat " (masová konzerva od 11,-do 20,- Kč).
Dáme do sklenic s patentními víčky a sterilujeme 10-15 minut.
Použijeme na teplé opečené topinky či plátky veky.
*** Pomazánka na tousty ***
1,5 kg paprik, 1/2 kg cibule, 3 feferonky, 80 g cukru, sůl, 1 dl octa, 50 g rajčatového protlaku, 1 hovězí nebo vepřová konzerva.
Papriky, cibuli a feferonky umeleme na masovém strojku, přidáme sůl, cukr, ocet i rajčatový rotlak a vaříme asi 60 minut. Mezitím umeleme maso z konzervy a vmícháme pak k zeleninovému základu. Vaříme asi 1/4 hod a plníme do teplých sklenic.
Sterilujeme 30 minut při 80°C.
*** Pomazánka na ďábelské toasty ***
1 kg rajčat, 1 kg paprik, 3 velké cibule, 3 stroužky česneku, 1/2 sáčku Deka, 1 kg mletého vepřového masa, 1-3 feferonky.
Vše semeleme, povaříme a zavaříme do skleniček.
*** Lečo v sádle ***
1 kg cibule, 500 g sádla (pro zdravou výživu můžeme nahradit kvalitním olejem), 50 paprik, 3 kg rajčat, sůl.
Oloupanou cibuli, očištěné a jádřinců zbavené papriky nakrájíme spolu s rajčaty na kolečka. Osolíme a podusíme na tuku. Plníme do sklenic, které uzavřeme.
Lečo není třeba sterilovat. Po vychladnutí uložíme na chladné tmavé místo.
*** Cikánská omáčka ***
1 kg vyzrálých rajčat, 12 středně velkých jablek, 1 kg kapií, 5 velkých cibulí, 3 feferonky, 10 zrnek pepře, 10 kuliček nového koření, 5 hřebíčků, 1 dl pikantní (orientální) hořčice, sůl, cukr, ocet, 2 g kyseliny sorbové.
Očištěnou zeleninu a jablka nakrájíme na kousky, 2 hodiny na mírném ohni vaříme, potom přidáme koření a směs rozmixujeme.
Závěrem ji doplníme hořčicí, podle chuti solí, octem, cukrem a za stálého míchání ještě asi 5 minut povaříme. Do hotové omáčky vmícháme 2 g kyseliny sorbové, nalijeme ji do šroubovacích sklenic, uzavřeme a
20 minut sterilujeme při teplotě 90°C.
Omáčka je výborným doplňkem jak masitých, tak bezmasých pokrmů.
*** Čatni ***
Hustá kořeněná zavařenina ze zeleniny nebo z ovoce (popřípadě ze směsi obojího) je vynálezem Angličanů a tyto pochoutky dodnes zůstávají jednou z jejich nejoblíbenějších příloh k masovým pokrmům (zejména studeným).
Čatni bývá většinou sladkokyselé, ostré, s chutí po zázvoru nebo čili. Kromě základní suroviny (například rajčat, ananasu, lilku atd.) v něm často nacházíme i rozinky.
*** Čatní ***
1 kg jablek, lžíce pálivé papriky, 6 stroužků česneku nakrájených na plátky, velká cibule nakrájená na drobno, lžíce soli a trochu karí koření.
Vše vaříme do zhoustnutí delší dobu na mírném ohni za častého míchání. Potom přidáme 3 lžíce vypraných rozinek, asi 0,3 kg cukru a 0,2 litru 8% octa.
Dobře promícháme a plníme do sklenic se širším uzávěrem.
Používáme jako přílohu k teplým masitým jídlům i do studených talířů.
*** Chutney podle Emky Valové ***
1 kg červených nebo zelených rajčat, 1 velká cibule, 1 velké jablko, 5 stroužků česneku, 280 ml vinného octa, 1 lžička hořčičného semínka, 1 lžička celého pepře, stejné množství zázvoru, 6 hřebíčků, 50 g rozinek, 1/2 lžičky soli a 300 g cukru.
Rajčata spaříme, oloupáme a rozčtvrtíme. Cibuli a jablko hrubě rozkrájíme, česnek rozdrtíme. S polovinou octa dáme do hrnce a pomalu vaříme do měkka. Zbývající ocet postupně přiléváme. Pak přidáme zbývající přísady a hmotu vaříme tak dlouho, až je hustá jako zavařenina (E.V. to tam hodí všechno najednou).
Zelenina i ovoce musí zůstat pokud možno v kouscích. Horké nalejeme do sklenic a uzavřeme.
*** Jablečná omáčka ***
1 kg oloupaných jablek bez jádřinců, 6 stroužků česneku, 500 g cibule, 150 g cukru, 2 dl octa, 1 lžička soli, 1 lžička koření karí, 1 lžička pálivé papriky.
Jablka, cibuli a česnek rozemeleme na masovém strojku, přidáme 1 dl vody a vše do husta rozvaříme. Potom doplníme všechny přísady a směs ještě krátce povaříme. Horkou plníme do sklenic,zavíčkujeme a pozvolna necháme chladnout.
Podáváme k pečeným masům, uzeninám a rybám.
*** Zeleninová směs zmražená ***
Kedlubny 25%, celer 10%, karotka 30%, květák 15%, růžičková kapusta 20% .
Kedlubny, celer a karotku rozkrájíme na malé kostičky, květák rozdělíme na malé části a kapustové růžičky ponecháme celé.
Abychom nemuseli předvářet každou zeleninu odděleně, lze všechny uvedené druhy zeleniny předvařit ve vroucí vodě současně při průměrné době 3 minuty.
Přesnou dobu si však musíme zjistit sami podle konzistence jednotlivých druhů zelenin. Po vychlazení ve studené vodě naplníme zeleninovou směs do obalů a zmrazíme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama