Putujeme po italských zahradách 2

12. října 2006 v 15:47 |  Zahrada

Putujeme po italských zahradách

Isola Bella

Lago Maggiore - Isola Bella - perla alpského podhůříPo martýriu na přecpaných německých dálnicích jsme konečně dorazili k jednomu z překrásných severoitalských jezer Lago Maggiore v podhůří Alp. Naší první zastávkou byla Isola Bella - krásný ostrov. Tato zahrada se nachází skutečně na ostrově a svému jménu dělá opravdu čest. Nalezneme v ní nejrůznější kombinace růží, azalek, palem, cypřišů a ostatní exotické vegetace. Překrásné jsou zde terasovité záhony růží s přepychovými vyhlídkami.Vše je vkusně doplněno sochami, vázami, plastikami, balustrádami a schodišti a zarámováno velehorským panoramatem. Celý komplex, který je jednou z nejvýznačnějších barokních zahrad 17.století, má svůj počátek vzniku okolo roku 1620, kdy původní pustý ostrov a další v okolí získal knížecí rod Borromeů. Lago Maggiore - ilustrační fotoK výstavbě se původně rozhodl G.C.Borromeo, v jehož snahách pokračoval jeho bratr Carlo III. Ten pověřil architekta Angela Crivellia k vypracování návrhů na palác a zahradu. Dílo bylo původně určeno pro Carlovu manželku Isabellu d´Adda, po které byl následně ostrov pojmenován Isola Isabella. Později byl název upraven na současný Isola Bella - krásný ostrov.

Lago Maggiore - Isola Bella - ilustrační fotoLago Maggiore - Isola Bella - ilustrační fotoLago Maggiore - Isola Bella - ilustrační foto
Lago Maggiore - Isola Bella - ilustrační fotoLago Maggiore - Isola Bella - ilustrační fotoLago Maggiore - Isola Bella - ilustrační foto
Lago Maggiore - Isola Bella - ilustrační fotoLago Maggiore - Isola Bella - ilustrační foto

Toskánské zahrady

Když jsme se rozloučili s Lago Maggiore, vyrazili jsme do Toskánska, které patří k výjimečným oblastem Itálie. Málokterá jiná země se může pyšnit něčím tak uchvacujícím, čím příroda a města Toskánska bez jakýchkoliv pochyb jsou. Italské Toskánsko, to je půvabná zvlněná krajina ozdobená lesíky, háji a kvetoucími loukami. Celkový obraz této krajiny dotváří městečka usazená na skalnatých kopcích jako nějaká bizarní hnízda. Nechybí zde ani svahy porostlé vinicemi, produkující oplétané butylky rudého Chianti a široká údolí s úrodnou půdou, mokřinami i řekami. V takovém kraji, který je bohatý vším, co vás jen napadne, není žádným překvapením ani bohatství výtvarného projevu. Vedle Říma se zde zrodilo další významné a originální centrum umění. Umění tvořit města, domy, divadla, sochy, obrazy, šperky…, a v neposlední řadě to, kvůli čemu jsme tuto cestu podnikli, osobité a nádherné zahrady. Na tomto místě je třeba zmínit dvě perly Toskánska, které spolu od nepaměti soutěžily a cizelovaly tak mezi sebou navzájem umění, které jakoby mimochodem tryská všude kolem. Jedná se o města Siena a Florencie. Siena je krásné středověké město s úhlednými ulicemi, paláci, originálním náměstím a (nedostavěným) dómem. Florencie je v podstatě synonymem pro umění a krásu a od svého zrodu je nedílnou součástí zdejšího obecného blahobytu, o nějž se v podstatné míře zasloužily osobnosti šlechtických rodů Pitti a Medici.

Villa Medicea v Castellu

Villa Medicea - ilustrační fotoZahrada této vily je předznamenáním a předobrazem snah o nový zahradní styl, navozující nový styl staveb i života - renesanci. Navazuje sice na kulturu starořeckou, ale je oproštěna od kopírovaných a dovážených uměleckých artefaktů. Parter této renesanční zahrady je členěn do takřka pravidelných čtyřúhelníků, lemovaných stříhanými obrubami s vnitřním záhonem pro výsadbu různých rostlin. Dále je členěn diagonálně se zvýrazněním středu. Výrazným prvkem zde jsou keřové citrusy, pěstované a umístěné v terakotových květináčích. Celek je orámován zdí a ukončen terasou se schodištěm a vyhlídkou. Ústřední prvek zahrady tvoří kašna, která je po obvodu doplněná sochami postav z antické mytologie. Střed kašny dříve tvořila bronzová socha Herkula, později Villa Medicea - ilustrační fotomramorová Fiorenza. Oba tyto motivy byly střídavě umísťovány na fontánu Villy Petraia. Zahradní parter Villy Medicea pokračuje vyvýšenou částí nad grottou, které dominuje jezírko s ostrůvkem, z něhož vystupuje choulící se obr. Okolí je osázeno stálezelenými, převážně jehličnatými dřevinami dnes již značného stáří a zajímavých tvarů.

Villa Medicea la Petraia

Významnou částí zahradního parteru jsou různé druhy pomerančovníků, pěstované v dekorativních terakotových nádobách. Součástí celku jsou oranžérie, které uzavírají parter a navazují na terasu.

Villa Medicea la Petraia - ilustrační fotoVilla Medicea la Petraia - ilustrační foto

Villa Gamberaia

Villa Gamberaia - ilustrační fotoVilla Gamberaia se svým komplexem zahrad ční, posazená na sokl kamenných teras, nad okolní krajinou. Celek těchto zahrad je rozčleněn do několika částí, využívajících daného terénu. Před palácem nalezneme vodní zahradu s vyhlídkou, pak následují oranžérie, azalková zahrada, cypřišový rondel, trávníkový koridor s růžemi a vyhlídkové terasy s balustrádou a kamennými strážnými psy. Villa Gamberaia - ilustrační fotoVilla nabízí návštěvníkům nezapomenutelné pohledy do krajiny. V současnosti se zde nachází velmi luxusní hotel. Terasovité a rovinné partie v okolí Villy Gamberaia jsou odděleny dlouhým ulicovým průhledem s travnatým povrchem, který na jedné straně míří k vyhlídce pod borovicemi, na protilehlém konci je pak uzavřen rondelem z cypřišů v sousedství azalkové zahrady. V terasovitých zahradách jsou vysázeny různé druhy citrusů a ostatních subtropických rostlin. Zahrada této villy, jejíž současná podoba pochází z doby po II. světové válce, je charakteristická stříhanými stěnami ze stálezelených rostlin, tisů a zimostrázů. Villa Gamberaia - ilustrační fotoGradují i uzavírají prostor a poskytují zajímavé průhledy a pohledy do široké krajiny v údolí řeky Arno.Vlastní objekt Villy Gamberaia stojí na širokém a protáhlém plató přecházejícím na jedné straně do teras, protilehlá partie je uzavřena parapetní zdí s kamennými vázami a sochami strážných psů, odkud se otvírají nádherné pohledy do krajiny.

Villa Gamberaia - ilustrační fotoVilla Gamberaia - ilustrační fotoVilla Gamberaia - ilustrační foto
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama