Make-up

7. října 2006 v 21:01 |  Zajímavosti

Make-up

Líčení se dnes stává pro ženy každodenní záležitostí. Zkrášlují se nejen pro společenské příležitosti, ale především se příjemný a upravený vzhled vyžaduje také v práci. Další důvod, proč se líčit, je zcela osobní. Ženy se chtějí líbit nejen svým partnerům, ale také samy sobě.
Z ČEHO SI MŮŽEME VYBRAT
  • Transparentní tekuté make-upy jsou velmi lehké, mají tónovací schopnost (nezakryjí ale zvýšenou pigmentaci, červené žilky, pupínky). Jsou vhodné k vyrovnání i k oživení tónu pleti a pro normální až suchý typ pleti.
  • Kompaktní ve formě pudru jsou vhodné pro smíšenou až mastnou pleť, umí dobře absorbovat přebytečnou mastnotu a slouží i k upravení obličeje během dne.
  • Tekuté pro mastnou pleť doporučují se pro zcela mastnou pleť (rozhodně ne pro normální typ pleti). Po nanesení na obličej se mění v pudrový. Po jejich použití není třeba se ještě pudrovat a po velmi dlouhou dobu udrží vzhled pleti matný.
  • Hydratační mají krémovou konzistenci. Obsahují velké množství pěstících a hydratačních přísad a jsou vhodné pro velmi suchou a citlivou pleť. Jejich krycí schopnost je střední až výrazná a závisí na nanesené vrstvičce.
Před nanesením make-upu je ale velmi důležité správně ošetřit pleť. Jen na pěstěné pokožce totiž vynikne a zbytečně nezdůrazní její vady a nedostatky. Základní kroky při ošetření jsou: čištění, tonizace, hydratace. Nejprve pokožku vyčistíme čistícím mlékem nebo gelem vhodným pro konkrétní typ pleti.
Následuje tonizace pleťovou vodou, která ji dočistí, osvěží a zároveň připraví pro nanesení denního krému. Pak použijeme denní hydratační krém. Musí být lehký, dobře vstřebatelný a hlavně nemastný. Make-up na mastném krému nevydrží a tzv. flekatí.
Ženy tyto důležité kroky pro ošetření pokožky obvykle dodrží pouze večer při odličování. Ráno mají pocit čistého obličeje a nanesou na něj jen denní krém a make-up. Během noci však pleť vylučuje maz a pot. Ráno je proto nutné zbavit obličej přebytečného mazu, tonizovat ho a použít denní krém. Kosmetika musí být vhodná pro náš typ pleti.

Podkladový make-up

Make-up plní především funkci ochrannou. Chrání pleť proti slunečnímu záření (omezuje vznik pigmentových skvrn), zamezuje úniku vody z pleti (zpomaluje vznik vrásek), vstřebává přebytečnou mastnotu (nedochází k ucpávání pórů), chrání pleť před volnými radikály (nečistoty z ovzduší) a také před povětrnostními vlivy.
Na trhu je mnoho kosmetických značek a druhů podkladových make-upů. Dřív než si žena nějaký zvolí, měla by velmi dobře znát svůj typ pleti a zároveň si uvědomit, jakého efektu chce dosáhnout. Pokud od podkladového make-upu vyžaduje nejen snadné nanášení a dokonalou korekci pleti, ale především dlouhotrvající účinek a odolnost proti otěru atd., pak tyto požadavky splní pouze velmi kvalitní výrobek. Orientovat se na trhu však nebývá lehké vzhledem k množství kosmetických značek.
Při nákupu make-upu je třeba vzít v úvahu také snadnou roztíratelnost a schopnost přizpůsobit se pleti. Nesmí mít výraznou parfemaci, která způsobuje její podráždění.
Dalším důležitým kritériem při jeho volbě je barva. Barvu zkoušíme přímo na pleti, a to na hraně čelisti. Zkoušet ho na zápěstí nemá cenu. Pro porovnání se doporučuje použít 2 až 3 odstíny. Ten, který je na pleti nejméně patrný, je správný. Vyhýbáme se tmavším odstínům, příliš tmavý odstín dělá ženu starší.

Postup při nanášení

Začneme tím, že budeme korigovat všechna tmavá místa na tváři, pigmentové skvrny, červené žilky, pupínky atd. Make-upy dnes mají spíše tónovací schopnost (ne krycí), proto je třeba před jejich nanesením použít korektor. Pro potlačení tmavých kruhů pod očima a stínů na tváři použijeme vždy nejsvětlejší barvu korektoru bez ohledu na barvu pleti. Pouze světlá barva nám potlačí tmavá místa. Pro zakrytí pigmentových skvrn nebo pupínků si vybíráme barvu korektoru v barvě pleti.
Kvalitní výrobek se vyznačuje dobrou krycí schopností a dostatečnou jemností. Nesmí být parfémován, zanechávat lepivý pocit, nesmí být příliš tuhý a během dne zasychat. V takovém případě dráždí oči a časem zvýrazní drobné vrásky kolem nich. Při jeho nanášení platí pravidlo, že méně je více. Jen zlehka ho naneseme na potřebná místa (pod oči, na pupínky atd.) a prsty lehce rozetřeme.
Poté nanášíme make-up. Tekutý můžeme nanášet na pleť houbičkou nebo přímo prsty. Dbáme na dokonalé rozetření až k vlasům, do stran k uším a lehce přes hranu čelisti. Nikdy ho nenanášíme na krk a dekolt.
Na pudrové make-upy použijeme labutěnku nebo pudrový štětec. Neroztíráme ho, spíše lehce vklepáváme. Začneme na čele a postupujeme k vlasovým kořínkům a uším.
Posledním krokem pro vytvoření podkladového líčení je pudr. Současná móda nevyžaduje dokonale matnou tvář. Dokonce jemně zářivá pleť působí svěžím, mladistvým dojmem. Pudr se doporučuje používat v případě, kdy žena nemá ráda lesklý vzhled, nebo v případě, kdy potřebuje vytvořit dlouhodobý efekt líčení. Pudr make-up velmi dobře fixuje a jeho barvu volíme velmi blízkou barvě make-upu. Po napudrování použijeme speciální kartáček k vyčesání jeho zbytků z vlasů a obočí.
02.03.2005 18:41 - Beaute tipy1 - trvalý odkaz

Make-up

Co byste měla nekompromisně dodržovat:
1. Správný odstín - na nákup se vydejte za denního světla, odstín vyzkoušejte přímo na tváři, pomocí testerů si udělejte asi tři čáry na spodní části tváře, vezměte zrcátko a běžte se podívat ven, ten odstín, který bude téměř splývat s pletí, bude ten správný.
2. Nejdříve pleť hydratujte - bez krému nebo lehkého gelu líčení ani nezačínejte. Pouze máte-li hodně mastnou pleť, můžete podklad nanést přímo na ni.
3. Kde začít? - podklad naneste na nos, pak pokračujte na tváře. Osvědčil se směr od středu ke stranám. Nikdy nepostupujte proti směru chloupků, jen byste je nadzvedla a vypadala byste stále, jako když máte husí kůži.
4. Oči a rty - často se make-up nanáší i na oční víčka a na rty proto, aby další líčení očí a rtů dobře drželo. Pro každodenní líčení je však obvyklejší podklad na rty a víčka nenanášet. Pro přirozený make-up se hodí totiž lépe než rtěnka lesk, a ten je třeba nanášet na čisté rty. A oči si stejně nalíčíte stíny.
5. Trik pro výdrž - make-up postříkejte minerální vodou ze spreje. Podklad se tak lépe spojí s pletí a déle vydrží. Něco na tom asi bude, protože v létě si obličej můžeme klidně osvěžit sprejem i přes make-up a nic se neděje.
Krok za krokem:
1. dokonalá pleť
Má-li být make-up perfektní, neviditelný a přirozený, měla by pleť být co nejdokonalejší. Lehké tekuté přípravky odhalí každý nedostatek a naopak ty, které kryjí, jsou vidět a zvýrazňují vrásky. Pro věnujte pleti absolutní péči. Důležité je odstranit suché šupinky peelingem, povrch pleti bude hladší. Dehydrovaná a suchá pleť nevypadá s make-upem pěkně, vaším úkolem tedy bude kvalitními krémy zabránit jejímu vysychání, vyživovat ji a pěstit.

2. krém pod make-up
Proč se nedoporučuje nanášet make-up přímo na pleť? Hlavně proto, že krém (pro suchou pokožku) nebo lehký tekuté mléko (pro normální pleť) hydratuje, zamezí jejímu vysychání, dokáže ji osvěžit a vyhladit. Moderní liftingové přípravky pokožku jemně vypnou a prozáří. Mastná pleť b y sice snesla make-up přímo. ale potřebuje zase matující přípravek, který zkoriguje tvorbu mazu. Krém nechte po nanesení vstřebat asi 15 minut.

3. malé opravy
Korektor, kterým chcete zakrýt drobné chybičky nebo kruhy pod očima, by měl mít stejný odstín jako make-up, případně může být o jeden odstín světlejší. Zarudlé pupínky se nejlépe zakrývají korektorem s nazelenalým nádechem. Základní pravidlo: kdy pracovat s korektorem? Žilky, pigmentové skvrny a červené pupínky překryjte barevným korektorem pod make-up. Korektor na kruhy pod očima a rozjasňující přípravky je vhodné aplikovat až po nanesení make-upu.
Kruhy pod očima - Poté, co jste nanesla make-up, se podívejte, zda je vůbec třeba ještě kruhy pod očima retušovat. Lepší než obyčejný korektor je rozjasňující přípravek, který obsahuje částečky odrážející světlo. Na rozhraní partie pod očima a tváře naneste štětečkem barvu a vklepejte ji do ztracena (neroztírejte).
Červené žilky - červenou barvu neutralizuje korektor se zeleným nádechem, který se překryje make-upem.
Vrásky - ztratí se pod projasňujícím přípravkem s částicemi odrážejícími světlo. Ideální jsou speciální make-upy proti vráskám.

4. nanesení podkladu
Předpokládejme, že jste pro pleť udělala všechno, co jí prospívá, aby byla co nejkrásnější a výsledný make-up tak co nejperfektnější. Už jste si vybrala správný odstín a vhodnou konzistenci. Včera večer jste si udělala peeling, na noc jste na pleť nanesla zjemňující, zvlhčující nebo výživný krém, ráno jste si pleť očistila, osvěžila tonizační vodou nebo postříkala kosmetickou minerálkou. Před chvílí jste si nanesla lehký hydratační, případně liftingový krém nebo gel či mléko, pro mastnou pokožku zmatňující přípravek.
Tekutý make-up
Pro mastnou pleť je vhodný speciální matující podklad, normální a sušší pleti prospěje projasňující make-up.
Kompaktní
Najdete ho v krabičce podobné pudřence buď v podobě hutného krému nebo jemného pudru. Hodí se pro bezproblémovou dokonalou pleť a nanáší se přiloženou houbičkou.
Krémový
Jemný a lehoučký, dobře roztíratelný krém je ideální pro suchou a problematickou pleť.
Speciality
Existují pleťové podklady, které díky novým technologiím pomáhají řešit i problémy pleti: rozjasňují, vypínají a vyhlazují pleť, hydratují a zakrývají stopy stárnutí.
Jak nanášet?
Nejlepší je aplikace prsty. Má to hned několik výhod: 1. Make-up při tělesné teplotě jakoby taje, dobře se spojuje s pletí. 2. Prsty jsou šikovnější než houbička, nevytvoří se mapy. 3. Nedochází ke ztrátám a make-up nám déle vydrží. Takže jak na to?
Kápněte trochu přípravku na hřbet ruky a druhou rukou ho po malých dávkách nanášejte na pleť. Začněte u středu obličeje a make-up roztírejte ke stranám. Nesprávný je pohyb směrem vzhůru, protože na jemných chloupcích, které jsou na každém obličeji, uplívá mnoho líčidla. Dbejte na to, aby nebyl vidět přechod mezi linií brady a krkem.

5. pudrování
Make-up je většinou třeba fixovat velmi lehkým zapudrováním transparentním pudrem. Použijte sypký pudr, který naneste velkým štětcem. Vhodný je ale i kompaktní pudr, ale každopádně se doporučuje pudrem šetřit, aby nevynikly vrásky.

6. svěžest
Máte-li cukání koupit si tmavší pudr, abyste získala opálenější a zdravější vzhled, děláte chybu. Opálený vzhled dodá samoopalovací přípravek a pro svěžest je tu tvářenka.
Jak zjistit správný odstín tvářenky?
Měla by ladit především s vaším odstínem pleti. Nenechte se zmást barvou rtěnky, která může výt extravagantnější. Pro lehký a přirozený make-up by odstín tvářenky měl být totožný s vaším vlastním ruměncem - zjistíte ho, když se štípnete do tváře.
Kam nanést tvářenku?
1. tip: usmějte se na sebe do zrcadla a tvářenkou vytvořte nádech na vystupujícím středu tváře.
2. tip: našpulte rty, štěteček nasaďte na horní výběžek lícní kosti a tvářenku naneste podél horního okraje prohlubně, která se na tváři vytvoří.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líčíte se?

Samozřejmě 45.6% (57)
Ano 12% (15)
někdy 26.4% (33)
ne 16% (20)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama